Haber

Maraş sarsıntıları: BM’den ölü sayısıyla ilgili ürküten tahmin

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler ve Acil Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Adana’da temaslarda bulundu.

İngiliz televizyonu Sky News’e röportaj veren Griffiths, deprem nedeniyle Türkiye ve Suriye’de ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Kaç kişinin öleceğini söylemenin çok zor olduğuna dikkat çeken BM yetkilisi, şunları söyledi: “Enkazın altına girmemiz gerektiğinden kesin bir tahminde bulunmanın zor olduğunu düşünüyorum ama iki katına çıkacağından eminim”söz konusu.

“İŞLERİ DURDURMA KARARI VERMEK ÇOK ZOR”

Kurtarma operasyonlarında ilk 72 saatin çok değerli olduğunu belirten Griffiths, enkazdan halen birileri çıkarılmakta olduğu için arama kurtarma operasyonlarının ne zaman durdurulacağına karar vermenin çok zor bir karar olduğunu kaydetti.

“DOĞA GÜÇLÜ CEVAP VERDİ”

“Türkiye’deki deprem, bölgede son 100 yılda yaşanan en kötü olaydır”BM yetkilisi, yaşananların korkunç olduğunu ve doğanın sert tepki verdiğini söyledi.

Suriye’de ölü sayısı 3 bin 500’ü geçti.

Türkiye’de ölü sayısı 2 bin 600 iken Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Avrupa’dan sorumlu üst düzey acil durum yetkilisi Catherine Smallwood, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, depremde ölü sayısının 8 kat artabileceğini söyledi. Hindi. Bu, o gün yaklaşık 20 bin kişinin ölebileceği anlamına geliyordu; ancak bugünden itibaren 20 bin sınırı çoktan aşıldı.

KAYNAK: HABERLER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu