Ekonomi

Emekli maaşında taban fiyat ve artış açıklaması! Ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, katıldığı bir televizyon programında ‘asgari ücret’ ve ’emeklilik maaşı’ gündemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, katıldığı bir televizyon programında ‘asgari ücret’ ve ’emeklilik maaşı’ gündemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu:

Ekonomi politikalarımızın yanı sıra sosyal politika uygulamalarımız da bulunmaktadır. Sadece gelir dağılımı olarak biliniyor ama bundan ibaret değil. Toplumsal gelişme, eğitim düzeyini kapsayan ve demokrasiye hayat veren bir çoğulculuktur. Demokratik toplumlarda gelir dağılımını düzenleyen araç toplu sözleşmedir.

Orada örgütlü işçiler var. Türk vatandaşı her ailenin araba sahibi olduğu bir dönemdeyiz. Türk çocuklarının büyük çoğunluğu üniversite imkanlarına erişebilmektedir. Bunlar aslında gerçek Türkiye’nin refah toplumuna geçişini gösteriyor.


 

TEMMUZ AYINDA MİNİMUM FİYAT ARTIŞI OLACAK MI?

Minimum fiyat nedir? Bu, fiyatın fiyatın altında olamayacağı anlamına gelir. Sosyal devlet sorumluluğumuzla buna çok önem verdik. Tabii ki enflasyon düşüyor. Çalışanları koruyan bir yaklaşım benimsiyoruz. Enflasyonun düştüğünü rakamlardan görebiliyoruz. Enflasyonu tüketici ve üretici fiyatlarından ölçüyoruz. Ortadaki makas hızlı bir şekilde düşüyor. Bu da Enflasyonun reel olarak düşüş eğiliminde olduğunu göstermektedir. Ancak fiyatlardaki artış devam ediyor. Ne yapacağız, durduralım. Sosyal devlet olarak fiyatları koruyacağız. Temmuz ayında bunu yeniden değerlendirip işçileri koruyacak yeni bir asgari ücret belirleyeceğiz.

EMEKLİLİK PAYI NASIL ARTACAK?

15 milyon emekli var. 7 bin 500 TL’nin altında maaş alan bu emeklilerin sayısı 9 buçuk milyon civarında. Yeni bir düzenleme yapılıyor, çalıştık, bitirdik. Temmuz ayında hayata geçireceğiz. 7-500 ile 10 bin ortası arasındaki maaşlarda tabandan tavana dengeyi düzenleyen bir çalışma yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu