Haber

Depremden etkilenen çiftçilere destek nakden ödenecek

Deprem nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerdeki kayıtlı çiftçilere destek ödemesi yapılması kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik ile “2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklere İlişkin Karar ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohumluk Kullanımını Destekleme Kararı”nda değişiklik yapıldı. Buna göre, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerdeki Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilere 2022 üretim yılı mazot ve gübre destek ödemeleri nakden yapılacak.

Karar ile havza bazında fark ödeme esasına ilişkin değişiklik yapıldı. Bu kapsamda, kütlü pamukta 110 kuruştan 160 kuruşa, yağlık ayçiçeğinde 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltilmiştir. Ayrıca “Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Model Listesi” de düzenlendi. Afyonkarahisar-Başmakçı, Kastamonu-Daday, Kastamonu-Devrekani, Kastamonu-merkez, Kastamonu-Seydiler, Kastamonu-Taşköprü, Kırıkkale-Balıseyh, Kırıkkale-Keskin, Konya-Ahırlı, Konya-Halkapınar, Niğde-Ulukışla, Samsun-Alacam İlaveleri Yapıldı Asarcık, Samsun-Bafra, Samsun-Havza, Samsun-Salıpazarı ve Samsun-Vezirköprü havzalarında desteklenen çalışmalara. Karar 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu